Przenośniki elastyczne
Zastosowanie przenośników elastycznych
Przenośniki napędzane ułatwiają tradycyjny proces dystrybucji towarów, a także system przeładunku bezpośredniego cross-docking. Przenośniki grawitacyjne rolkowe i roleczkowe mogą służyć jako łączniki i bufory w różnego rodzaju liniach technologicznych oraz jako zakończenia linii pakujących czy montażowych.
Rodzaje przenośników elastycznych
Cechy i zalety przenośników rolkowych
- Przenośniki elastyczne zapewniają wzrost wydajności załadunków i rozładunków paczek luzem do 50%, a tym samym szybki zwrot inwestycji.
- Po złożeniu długość przenośnika trzykrotnie maleje, co gwarantuje oszczędność miejsca w magazynie i łatwe przechowywanie urządzenia gdy nie jest używane.
- Przenośniki rolkowe są niezwykle mobilne, elastyczne i bezpieczne w użytkowaniu. Sprawne manewrowanie możliwe jest dzięki dużym kołom skrętnym wyposażonym w hamulce, które blokują przenośnik na stanowisku pracy.
- Szeroki wybór akcesoriów, dodatkowa funkcjonalność i różnorodność konfiguracji to cechy pozwalające na dobór odpowiedniego rozwiązania do stawianych wymagań lub integrację przenośnika z istniejącym systemem według bieżących potrzeb.
- W pełni regulowane, mocne podpory dają możliwość dopasowania wysokości przenośnika do aktualnych potrzeb.
- Elastyczne mocowania podpór to unikatowe rozwiązanie konstrukcyjne, które niweluje naprężenia i ułatwia składanie i rozciąganie przenośnika.
- Każdy przenośnik rolkowy posiada duże ocynkowane uchwyty boczne, dzięki którym manewrowanie, składanie i rozciąganie jest proste i bezpieczne.
- Przenośniki rolkowe zostały wykonane z wysokogatunkowej stali, co gwarantuje wyjątkową stabilność, wytrzymałość i możliwość użytkowania urządzenia przez długi okres czasu bez konieczności wymiany części.
- Konstrukcja jest całkowicie skręcana i wzmocniona poprzez zastosowanie przetłoczonych profili bocznych, dolnych osi oraz podpór wykonanych z wytrzymałych kwadratowych profili. Dodatkowo rolki i osie z roleczkami są stabilnie zamocowane i utrzymywane w odpowiedniej pozycji dzięki zastosowaniu specjalnych podkładek z zewnętrznymi noskami.
- Podajniki rolkowe zbudowane są z modułów, które można w prosty i szybki sposób dołączyć w celu rozbudowy istniejącego przenośnika
- Podajniki rolkowe spełniają wymagania norm europejskich oraz przepisów BHP, w tym przenośniki napędzane są zgodne z Dyrektywą Maszynową i Dyrektywą Kompatybilności Elektromagnetycznej oraz są oznaczone znakiem CE.
Podstawowe parametry
- Długość w stanie rozłożonym: 1,25 – 25 m (co 1,25 m) przy podziałce osi rolek / roleczek 125 mm
- Szerokość robocza (długość rolki lub osi z roleczkami): 450, 600, 750 i 900 mm
- Standardowa podziałka osi rolek / roleczek: 125 mm (opcjonalnie: 75 lub 100 mm)
- Średnica rolek: 40 mm (rolki stalowe, ocynkowane)
- Średnica roleczek: 49 mm (roleczki stalowe, ocynkowane) lub 48 mm (roleczki plastikowe)
- Dopuszczalne obciążenie: do 300 kg na metr bieżący
- Regulowana standardowa wysokość: 790 – 1080 mm dla przenośników napędzanych, 750 – 1035 mm dla przenośników grawitacyjnych rolkowych, 750 – 1040 mm dla przenośników grawitacyjnych roleczkowych, 580 – 865 mm dla przenośników grawitacyjnych roleczkowych lekkich; (dostępne są również inne opcje)
Dobór odpowiedniego rozwiązania
- Z przyjemnością doradzimy i pomożemy Państwu przy wyborze odpowiedniego rodzaju przenośnika elastycznego.
- Przede wszystkim należy zastanowić się do jakich celów ma być wykorzystywany przenośnik rolkowy, jakie procesy ma usprawnić, jaką ma pełnić funkcję oraz jak często będzie używany. W zależności od tego dobieramy rozwiązanie napędzane, grawitacyjne bądź ich połączenie.
- Bardzo ważne jest podanie rodzaju, wymiarów oraz wagi zarówno największego jak i najmniejszego ładunku jaki ma być transportowany na przenośniku. Na tej podstawie dobieramy szerokość, obciążenie oraz podziałkę osi rolek.
- Długość podajnika zarówno w stanie rozłożonym jak i złożonym zależy od indywidualnych potrzeb, ale też od funkcji jaką ma spełniać dany przenośnik rolkowy. Przykładowo do rozładunku towaru ze standardowej naczepy najlepiej sprawdzi się przenośnik elastyczny napędzany o długości ok. 15 m po rozłożeniu.
- Doradzamy również przy wyborze akcesoriów i dodatkowej funkcjonalności przenośnika.